Що таке спадкуванняЩо таке спадкування з юридичної позиції?

Спочатку розберемося з основами.

Спадкування

Під спадкуванням Цивільний кодекс України (надалі — ЦК) має на увазі «перехід прав і обов'язків (спадщини) від фізичної особи» яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємцям)» (ст. 1216 ЦК). Як бачимо, до спадкоємця переходить не майно, а лише права на нього. Крім прав на майно до спадкоємця переходять й інші права. Приміром, емфітевзис (право користування чужою земельною ділянкою для сільсько-господарських потреб) може передаватися в спадщину (ч. 2 ст. 407 ЦК). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися в результаті його смерті. Останнє зауваження досить важливе, тому що деякі права та обов'язки зі смертю фізичної особи припиняються. Так, право на особистий сервітут припиняється у зв'язку зі смертю особи, на користь якої він був встановлений (ст. 406 ЦК).


Не входять до складу спадщини права та обов'язки, які нерозривно пов'язані з особою спадкодавця (ст. 1219 ЦК):

  1. особисті немайнові права (приміром, право на згадування як автора винаходу);
  2. право на участь у товариствах і право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їхніми установчими документами;
  3. право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
  4. права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;
  5. права та обов'язки особи як кредитора або боржника, якщо такі нрава та обов'язки нерозривно пов'язані з його особою.

Юридичний механізм спадкування «запускається» у двох випадках:

  1. Якщо людина померла і є відповідний документ, що підтверджує це (свідоцтво про смерть).
  2. Якщо людина була оголошена померлою в судовому порядку. У цьому випадку суд після набуття відповідним рішенням чинності пересилає його до нотаріальної контори (або інший орган) для початку процедури відкриття спадщини.